FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken. Beszámolók, riportok, sajtószemle, ...
FELIRATKOZÁS FATÁJ-Online hírlevélre.
Kérem jelezze szakterületét, cégét, annak kapcsolóit.
Hivatkozás:
Ha felhasználja bármely cikket a FATÁJ-ból, hivatkozzon rá annak kapcsolójával is.

STIHL - Nemzedékekre tervezve

Mátyás Fakereskedo Kft
METAMOB - akciós MetaGO ajánlata
HUNNIA FAGÉP - Jó magyarnak lenni!
Faipari gépek -> Stonewood Kft
FATÁJ nyitólap
FATÁJ archívum:

FATÁJ-online
médiaajánlat
pdf

FAGOSZ, Fagazdasági Országos Szakmai Szövetség
A FAGOSZ a FATÁJ kiadója.


FAGOSZ filmtár a Hazai Erdésznél

Nemzeti kincsünk az erdő - 40 kisfilm

Erdészeti és Faipari Dolgozók Szakszervezete

Magán Erdotulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége

Országos Erdészeti Egyesület

Hobbi Faesztergálás


Dr. Gerencsér Kinga: Fafeldolgozás mobil szalagfűrésszel
(A 2002-ben megjelent kiadvány online változata.)

Keres egy céget, intézményt, iskolát? Kezdje itt:
fatudakozo.hu
woodinfo.hu
woodinfo.eu
Akác
termékek
Magyar-
országról:
hungarobinia.hu
FAIPARI, ERDÉSZETI
apróhirdetések
DÍJMENTESEN

FAIPARI, ERDÉSZETI
szakkönyvek

A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le:


2015-09-17

Biomassza tüzelőrendszert adtak át a tatabányai fűtőerőműben

A Tatabánya 23 ezer háztartásának távfűtését és melegvizét biztosító fűtőerőműben szerdán átadtak egy 20 megawatt teljesítményű, faapríték tüzelésű kazánt, valamint az üzemeléséhez szükséges szállítószalag- és tárolórendszert.

Megosztás:
Megosztás a Facebook-on


Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter kiemelte, hogy a megyeszékhely ezzel a beruházással megtette az első lépést a távfűtés energetikai függetlensége felé. A miniszter emlékeztetett arra, hogy a most átadott berendezések egy nagyobb fejlesztés részei, amellyel kiváltható a jelenlegi gáztüzelés. Az erőműben további két, egyenként 37 megawattos faaprítékos kazán épül, amelyek 2015 végére biztosítják majd Tatabánya szinte teljes távhő- és melegvíz ellátását.

 

A két beruházás összege meghaladja a 6,2 milliárd forintot, melyből 1,5 milliárd forint az uniós és költségvetési támogatás. Schmidt Csaba polgármester kiemelte, az erőmű 2010-ben került az önkormányzat többségi tulajdonába. Jövőképében kiemelt szerephez jutott, hogy a város kétharmadát ellátó távfűtést a lehető legkevesebb költséggel üzemeltessék, hazai erőforrások használatával. A technológiai átállás az erőmű 100 fős létszámát 41 új munkahellyel bővíti.

 

A tatabányai fűtőerőmű biomasszás tüzelésre való átépítését az MVM OVIT Országos Villamostávvezeték Zrt. végzi el. A beruházás magában foglalja faapríték tüzelésű kazánok és a hozzájuk tartozó behordó rendszer beszerzését, valamint a berendezések beépítéséhez szükséges építészeti, gépészeti, irányítástechnikai és villamos tervezési, illetve kivitelezési munkákat.

A Tatabánya Fűtőerőmű 2015 májusában kötött 2032-ig érvényes szerződést a Vértesi Erdő Zrt.-vel százezer tonnát meghaladó mennyiségű faapríték évenkénti szállításáról. A szerződés aláírásakor elhangzott, hogy az üzletkötés értéke eléri az 1,5 milliárd forintot. Az erdőgazdaság 20 tagú biomassza-integrációt hozott létre és logisztikai központot létesített a biztonságos ellátás érdekében.

 

A fejlesztéssel a faapríték tüzelőanyag részaránya 86 százalék lesz, a gázfelhasználás 14 százalékra csökken. Az átalakítás előtt az erőművet gázzal fűtötték, s évente 60 millió köbméter gázt használtak fel. Az erőművet 2004-ben széntüzelésről földgázüzemre állították át, ezzel a korábbi értékek töredékére csökkent a szennyezőanyagok kibocsátása.

 

A létesítményben jelenleg három, egyenként 572 ezer köbcentiméteres finn Wärtsilä gázmotor dolgozik. A villamosenergia-termelés kapacitása közel 50 megawatt, távfűtésre évente 1,1 millió Gigajoule hőenergiát adnak át az önkormányzati tulajdonú távhőszolgáltatónak, amely a hőenergiát kétszáz kilométernyi vezetékhálózaton juttatja a város 23 ezer lakásába és a hálózatra csatlakozott intézményekbe.

 

A tatabányai fűtőerőművet 2010 elején 3,6 milliárd forintért vásárolták meg az MVM Magyar Villamos Művek Zrt-től. A fűtőerőmű többségi, 51 százalékos tulajdona az önkormányzathoz került, a fennmaradó részt az ELMIB Energetikai Zrt. és más magánbefektetők birtokolják.

 

Forrás: FM

 

Dunaker Kft - Alapítva 1986

LEITZ Hungária Szerszám Kft

STIHL - Nemzedékekre tervezve.

Erdészeti gépek, eszközök, muszerek, kiegészítok kereskedelme.

ERFARET Tudásközpont

FATUDAKOZÓ - az online faipari cégtár




 A FATÁJ lapot kiadja a FAGOSZ
Minden jog fenntartva. All rights reserved.