FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken. Beszámolók, riportok, sajtószemle, ...
FELIRATKOZÁS FATÁJ-Online hírlevélre.
Kérem jelezze szakterületét, cégét, annak kapcsolóit.
Hivatkozás:
Ha felhasználja bármely cikket a FATÁJ-ból, hivatkozzon rá annak kapcsolójával is.

STIHL - Nemzedékekre tervezve

Mátyás Fakereskedo Kft
METAMOB - akciós MetaGO ajánlata
HUNNIA FAGÉP - Jó magyarnak lenni!
Faipari gépek -> Stonewood Kft
FATÁJ nyitólap
FATÁJ archívum:

FATÁJ-online
médiaajánlat
pdf

FAGOSZ, Fagazdasági Országos Szakmai Szövetség
A FAGOSZ a FATÁJ kiadója.


FAGOSZ filmtár a Hazai Erdésznél

Nemzeti kincsünk az erdő - 40 kisfilm

Erdészeti és Faipari Dolgozók Szakszervezete

Magán Erdotulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége

Országos Erdészeti Egyesület

Hobbi Faesztergálás


Dr. Gerencsér Kinga: Fafeldolgozás mobil szalagfűrésszel
(A 2002-ben megjelent kiadvány online változata.)

Keres egy céget, intézményt, iskolát? Kezdje itt:
fatudakozo.hu
woodinfo.hu
woodinfo.eu
Akác
termékek
Magyar-
országról:
hungarobinia.hu
FAIPARI, ERDÉSZETI
apróhirdetések
DÍJMENTESEN

FAIPARI, ERDÉSZETI
szakkönyvek

2017-12-15

Rekordok éve a Pilisi Parkerdőben

Pilisi Parkerdő: az egyébként is gazdag erdei élőhelyeken új fajok jelentek meg, miközben a látogatók létszáma is csúcsokat döntött. Mocsári teknős, rétisas és fekete gólya, 20 ezer fő egyetlen kilátóban, tizenötezernél is több erdei iskolás gyerek. Nézzük: 2017 során mi mindennek örülhettünk a Pilisi Parkerdőben!

Megosztás:
Megosztás a Facebook-on

 

 

A természetben dolgozó erdészek számára az erdei életközösség folyamatos gyarapodása és a biológiai sokféleség megőrzése a legfontosabb. Napjainkban igen ritka és örömteli eseménynek számít, ha őshonos fajok spontán visszatelepüléséről hallhatunk híreket, nem pedig fajok esetleges megfogyatkozásáról, vagy agresszívan terjedő idegen, invazív növények és állatok megjelenéséről. A Pilisi Parkerdő 2017-ben egy ilyen ritka eseménynek örülhetett: egy régi-új faj, a mocsári teknős megtelepedésének.

Míg tavaly három új denevérfaj, a nimfadenevér, a tavi denevér és a fehértorkú denevér bukkant fel a térség erdeiben, idén a különös odafigyeléssel ápolt vizes élőhelyek gazdagodtak. Nyár elején több olyan kistóban jelent meg és rakott tojást a mocsári teknős, amiket az erdőgazdaság szakemberei a "Parkerdő természetesen" természetvédelmi program keretében, uniós támogatás segítségével állítottak helyre.

 

 

Az erdei ökoszisztéma sokszínűsége szempontjából örömteli eredmény még, hogy a Pilisi Parkerdőben ismét fészkelt és sikeresen kiröptette fiókáit a visszatérő feketególya és rétisas pár. A fészkelési időben mindkét védett madárfaj különös nyugalmat igényel, emellett magas fákkal benőtt, vízállásokkal és patakokkal tarkított, változatos élőhelyet, amelyet a jelek szerint megtaláltak a Pilisi Parkerdőben. Bízunk benne, hogy jövőre is visszatérnek az örökerdőkben kialakított fészkelő helyeikre, és újabb életerős fiókákat nevelhetnek e ritka madarak.

Ehhez minden feltételt biztosítanak a pilisi erdészek és a célirányos szakmai továbbképzések, hiszen a 2017-es munkálatok során további 2000 hektárral gyarapították az örökerdők területét: így már összesen 16 ezer hektáron kezelik úgy az erdőket a főváros környékén, hogy a folyamatos erdőborítás fenntartása képezi a szakmai munka legfőbb célját. A Pilisi Parkerdő ezzel országos szinten is élen jár e kíméletes erdőgazdálkodási mód bevezetésében.

A változatos és látványos erdőképet nyújtó erdők pedig természetszerűleg egyre több látogatót vonzanak. A parkerdők egyik legfontosabb funkciója, hogy egészséges kikapcsolódási és rekreációs lehetőségeket biztosítsanak a főváros környéki lakosság számára, amely cél teljesülését mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a 2017-es év több turisztikai létesítményben is rekord látogatottságot hozott.

 

 

A leglátványosabb a "hagyományos", bakancsos kirándulóhelyek nagy népszerűsége, amit a legközelebbi településtől is csaknem kétórányi gyalogútra lévő Prédikálószéki-kilátó látogatottsági rekordja mutat a legszemléletesebben: a 639 méter magas hegycsúcsra fél év alatt mintegy 20 ezer kiránduló kapaszkodott fel.

Ezen túl keresettek voltak a Pilisi Parkerdő ismeretterjesztő foglalkozásai is, hiszen az erdészek 2017-ben minden eddiginél több szarvasbőgés-hallgató túrát indítottak, és az erdei iskolák is az eddigieknél több, összesen 15 ezer gyermeket fogadtak programjaikon.

Forrás: Parkerdő Zrt.

 

PFIFFER BÚTOR

KUHN Rakodógép Kft

Dunaker Kft - Alapítva 1986

LEITZ Hungária Szerszám Kft

Erdészeti gépek, eszközök, muszerek, kiegészítok kereskedelme.

FATUDAKOZÓ - az online faipari cégtár




 A FATÁJ lapot kiadja a FAGOSZ
Minden jog fenntartva. All rights reserved.