FATÁJ-online szaklap: események, gazdasági jelenségek a faiparban, bútoriparban, asztalosságban, erdőgazdálkodásban és a kapcsolódó területeken. Beszámolók, riportok, sajtószemle, ...
FELIRATKOZÁS FATÁJ-Online hírlevélre.
FATÁJ a kezdőlap
A kedvencek közé
Ha felhasználja bármely cikket a FATÁJ-ból, hivatkozzon rá annak kapcsolójával is.
Szelídítsd meg a vadont - a Husqvarna tavaszi ajánlatai - Kiváló teljesítményu és könnyen kezelheto fukaszák. Védofelszerelések. Praktikus funyírók. Gardena a kertben. Már 5 éve (FA)tájékoztat a FATÁJ-Online - 5 évvel ezelott, 2007. május 3-án helyeztük el elso hírbejegyzésünket a FATÁJ online elektronikus szaklap jelenlegi változatának felületén. Kérünk minden FATÁJ szimpatizánst, küldjön egy megerosíto emailt, vagy ossza meg ismeroseivel az írásunkat (a hír-megosztók és válaszolók között több értékes meglepetést fogunk kisorsolni május végén). Olyan hordókat készíteni, amelyekben megszólal a bor - A napokban levelet kaptam. Ez önmagában nem olyan kirívó eset, gyakran megesik, a hírértéke ennek a történetnek inkább az, hogy a levél bizony meglehetosen elgondolkodtatott. Írója, a 21 éves Vida Péter András már jó fél évtizede arra vágyik, hogy kitanulhassa a kádár szakmát, azonban hosszú évek óta nem indítanak hazánkban kádár, vagy, ahogy o írja, borköto képzést. Fagazdasági felszámolás számláló - 2012.április - Összegyujtöttük a fagazdaság szakterületein muködo (muködött) Magyarországon bejegyzett cégeket, amelyeknél a 2012-es évben indult el a felszámolási, ill. végelszámolási eljárás. 121 naptári nap alatt 310 céget találtunk (legalább 684 fonyi alkalmazotti összlétszámmal, és mintegy 9 982 millió Ft - korábban volt - összforgalommal). Stihl Kft - STIHL erdészeti gépek és alkatrészek nagykereskedelme, szervíz. VIKING kerti gépek, alkatrészek nagykereskedelme és szervíze. IRIS Projekt - Az Interregional Innovation System (IRIS) projekt keretében pályázat indul a faipar, bútortervezés, megújuló energiák, fotovoltaikus rendszerek területén tevékenykedoknek. Nemzetközi fapiaci hírek - az ERDÉRT gyujtésében - Több OSB-gyártó bejelentette, hogy áprilistól emeli az árakat | Az Unilin és az Egger együttmuködik az összepattintható bútorok gyártásában | Oroszország: a faanyag-termelés jóval meghaladja a hivatalos adatokat | Németország: meredek visszaesés a natúr forgácslapok gyártásában | 2011-ben 33%-kal nott a német faipari gépek forgalma
FATÁJ nyitólap
FATÁJ archívum:
2012. Jan-Már, Ápr-Jún,
2012. Júl-Sze, Okt-Dec

FATÁJ-online
médiaajánlat
pdf

FATÁJ RSS
FATÁJ RSS súgó
FAGOSZ, Fagazdasági Országos Szakmai Szövetség
A FAGOSZ a FATÁJ kiadója.
CEI-Bois, Európai Faipari Szövetség
A FAGOSZ a CEI-Bois tagja.

Husqvarna Magyarország Kft - Erdészeti és kertészeti gépek kereskedelme. HUSQVARNA, JONSERED, PARTNER, GARDENA.

Hobbi Faesztergálás
Erdészeti és Faipari Dolgozók Szakszervezete

Magán Erdotulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége

Fakitermelési Munkakultúra Alapítvány

ValiWood

Fataj online szaklap


Keres egy céget, intézményt, iskolát? Kezdje itt:
fatudakozo.hu
woodinfo.hu
woodinfo.eu
Akác
termékek
Magyar-
országról:
hungarobinia.hu
FAIPARI, ERDÉSZETI
apróhirdetések
DÍJMENTESEN

FAIPARI, ERDÉSZETI
szakkönyvek

A pdf-ekhez az Acrobat Reader itt tölthető le:


2011-07-28

Faesztergályos találkozó volt Fehérváron július 23-24-én

A Magyar Amatőr Faesztergályosok Klubja, a Hobbi Faesztergálás Oldal, és a Honi Faesztergályos Egyesület tagjai gyűltek össze Székesfehérváron az AIKSZ Zrt. tanműhelyében, hogy megosszák tapasztalataikat és jót pörgessenek a két nap alatt.

A cikk megosztása:Megosztás az IWIW-en Megosztás a Facebook-on

 

A régebb óta működő Magyar Amatőr Faesztergályosok Klubja, a Hobbi Faesztergálás Oldal és az idén alakult Honi Faesztergályos Egyesület tagjai ismerik egymást, sőt átfedés is van a két csoport között. A tagok többségében hobbiból esztergálnak fát, igaz vannak köztük néhányan, akik többé-kevésbé ebből élnek. Buszsofőr, mozdonyvezető, villanyszerelő, volt fémesztergályos, gyógytornász, hivatalnok és mindenféle egyéb foglalkozású emberek, sőt még faiparos is van köztük, akiknek a hobbija a faesztergálás. Szlovákiai és szlovéniai résztvevő is volt.

A vendéglátó Köpf Jenő (Fakéz) volt, az AIKSZ Zrt. tanműhelyében. Az eseményről beszámolt a Fejér Megyei Hírlap és a Fehérvár TV is.

 

Fakéz így összegezte a találkozót a mafk.hu helyen. (A forrás megtekintéséhez ott be kell regisztrálni először.)

 

A meghirdetett szombat reggel 9 órai kezdésre a jelentkezők többsége már kipakolta kedvenc munkáit a bemutatóállványra. Többen fenték a fogukat Demeter Laci köszörülés-bemutatójára, utána meg szorgalmasan fenték a vésőjüket.

Közben Droti a tőle megszokott precizitással kezdte a szegmentálás rejtelmeibe bevezetni a még félénken érdeklődőket. Nem csak magyarázott, meg is mutatta és készséggel segített.

Közben az "affene" asztalán is láthattunk néhány forgácsba-halt próbálkozást. Kérdeztem Drotit, hogy hol vannak az Ő affenéi? Már a kérdés feltevése is felért egy becsületsértéssel. [Szerk.: affene = eltörött, szétrepült, másként félresikerült munkadarabok.]

Az újság előzetes beharangozójára több környékbeli érdeklődő is benézett a műhelybe hosszabb-rövidebb időre. Megcsodálták Droti műveit, elálmélkodtak Brútus remekeit látva. Mondtam is nekik, hogy fehér ember ilyenre nem képes. (Ha ezt Julius Caesar látta volna, bizonyára helyesbít: Ez az, fiam Brutus!!!) Mellette a "hagyományos" pörgetések már szinte kommersznek tűntek. De hát ez sarkallhatja a többieket még szebb alkotásokra!

Az elszánt érdeklődők közül kitűnt egy csinos kislány, Kinga, akit Balatonlellén fertőztünk meg ezzel a szenvedéllyel. Pécsről jött ellesni az alapfogásokat. Férfiakat megszégyenítő szívóssággal gyakorolt. Meg is lett az eredménye: vasárnap délben már önállóan pörgetett egy szép kis juharfa tálat!

Vándorsólyomék profi bemutatójukkal új színt hoztak:a honfoglaló magyarok viseletéről, harcmodoráról és fegyvereiről tartott félórás előadásuk mindenkit lenyűgözött.

A Fejér Megyei Hírlap munkatársa és a városi TV is készített riportot a találkozóról. Még az operatőr is kipróbálta, milyen érzés a forgó anyagot formázni, de megállapította, hogy nézni egyszerűbb.

Egyszerre 7 db esztergagép zaja töltötte be a műhelyt. Készültek a gyakorló-bemutató darabok. És nőtt a fogács-hűvös halomba!

Közben Kovács Gyuri (rigyu) serényen főzte a bogrács-pörköltet. Ebéd közben meg is állapítottuk, hogy milyen jó, hogy ma nem esztergált. Az üres bogrács minden szónál ékesebben dicséri munkáját. A kutyánk meg a csontmennyiséggel volt elégedett.

A lelkesedés délután sem lanyhult. A menetmetszést mutattam be menetfúróval és vágóval.

Icemann még 2 db gyalupadcsavart is csavart - utána meg a trikóját csavarta ki. Most ő mondta, hogy "még egy menet és megszakadok". Remélem, hogy Norbi tudja majd használni az orsókat.

A kézi menetfésű használatát is bemutattam, de ez inkább csak érdekességszámba ment, mert ezt aztán tényleg sokat kell gyakorolni, de az elvet láthatták és biztos vagyok abban, hogy már néhányan törik a fejüket, hogyan szerezzenek ilyen szerszámot.

Szombaton kellőképpen elfáradva 7 óra után mentünk a szállásra, még egy kis baráti beszélgetésre.

 

A vasárnap reggeli kávé újabb lendületet adott a kissé megfogyatkozott társaságnak.

Droti bemutatta legújabb csodaszerszámát. ( Már megint újabb kiadásba hajszol!)

A vasárnap legnagyobb eredménye: Demeter nedves nyírfán mutatta be a horoggal készített üregelést! Mondtam én, hogy rá fog kapni a nedves fára!!!
Mikapu serényen készítette a kuglibábúkat, majd egy üregelt fenyőfa kaspót pörgetett.

Farongáló karéjtálat, Huat pörgettyűt gyártott, Droti befejezte a szegmentált tálkákat, majd Droti-mixszel polírozta.

Az ebéd tárkonyos vadragu-leves, krumplinúdlival - Rigyu módra, minden fáradságunkat feledtette. (Csak a kutyánk volt bánatos, mert csont ma nem jutott neki, leves meg nem maradt.)

Ebéd után még egy kis gyakorlás, eszmecsere és csomagolás, takarítás.

Találtunk a forgácsban egy gyémánt csiszolólapot, meg Huat késtartóját.

Remélem, hogy a következő találkozón jön érte a gazdája! És persze azokat is várni fogom, akik most elfoglaltságuk miatt nem tudtak eljönni!

Szerkesztés, felvezető szöveg és a képek többsége: Mőcsényi Miklós
Az utolsó két kép: Farongáló

Ha tetszett a cikk ossza meg ismerőseivel: Megosztás az IWIW-en Megosztás a Facebook-on

 

AKE - A perfekt megoldás

Dunaker Kft - Alapítva 1986

Magyar Bútor Galéria Kft - Magyarország lakóinak - magyar bútorok!

Andreas Stihl Kft - STIHL erdészeti gépek és alkatrészek nagykereskedelme, szervíz. VIKING kerti gépek, alkatrészek nagykereskedelme és szervíze.

105 hazai furészüzem gazdasági teljesítménye - 2010. - Megvizsgáltunk 105 hazai furészüzemet muködteto vállalkozást (60 kemény-lombos, 44 lágy-lombos, 1 fenyo-feldolgozó) a 2010-es évi teljesítményei alapján. A csoport 17,5%-al tudta növelni árbevételét.

Pelletbörze - A pellet kényelmes, praktikus, környezetbarát tüzeloanyag.

SZJA 1% - válasszon a fagazdaság javára - Eljött az adóbevallások ideje, mindenki szabadon rendelkezhet a személyi jövedelem adója 1 %-ával. Összegyujtöttünk jónéhány fagazdaságban érintett non-profit szervezetet, hogy megkönnyítsük a választást. Bevallási határidok: február 27 - egyéni vállalkozók; május 21 - mindenki más bevallásra kötelezett magánszemély.

Zalaerdő Zrt - Erdészek az erdoért

Erdészeti gépek, eszközök, muszerek, kiegészítok kereskedelme.

FATUDAKOZÓ - az online faipari cégtár

Prebena - Német szegezogépek, kompresszorok

Ráció szerszám - Prebena, Festool

Forestinvest.hu

ERFARET Tudásközpont

Magyar Belsőépítészet

Bell-Q Bt - Minoségügyi és technológiai szaktanácsadás: ISO 9000, ISO 14000, QS 9000, CE jelzet, BS 8800,TQM, EFQM tanácsadás és oktatás (felkészítés és rendszerbevezetés).

HOBLER Kft - Építo fenyo furészáru, komplett tetoszerkezeti faanyagok (gerenda,palló,tetoléc,zsalu és építo deszka); hajópadló,lambéria; OSB lapok; tetozsindely, tetofóliák; asztalos furészáruk, akác furészáru kis-és nagykereskedelme.

KARDEX Kft - Erdészeti-faipari termelés, kereskedelem. Furészáru termelés: elsosorban bükk és tölgy. Belföldi, nemzetközi szállítás. Export-import tevékenység.

LEITZ Hungária Szerszám Kft




 A FATÁJ lapot kiadja a FAGOSZ
Minden jog fenntartva. All rights reserved.